1. Strona główna
  2. Ogólne
  3. Jak działa Elastyczne Skalowanie?
  1. Strona główna
  2. Zacznij tutaj
  3. Jak działa Elastyczne Skalowanie?

Jak działa Elastyczne Skalowanie?

Wstęp

Elastyczny Web Hosting to usługa hostingowa stworzona z myślą o projektach, które zakładają osiągnięcie sukcesu w swojej branży. Najważniejszym elementem naszego produktu jest możliwość stałego i natychmiastowego powiększania zasobów usługi razem z rozwojem biznesu/strony WWW Klienta.

Podstawowy zakres usługi oferuje gwarantowane parametry:

  • 1 GHz CPU
  • 1 GB RAM
  • 50 GB SSD (przestrzeń dyskowa dla plików, baz danych i poczty)

Unikalną cechą EWH (Elastyczny Web Hosting), którą stale udoskonalamy jest ukierunkowanie na automatyczne dopasowywanie zasobów do aktualnych potrzeb stron WWW i aplikacji. Dzięki temu rozwiązaniu w ramach jednej usługi hostingowej można obsłużyć ogromne wolumeny odwiedzin stron WWW lub po prostu utrzymywać aplikacje, które z różnych powodów działają nieoptymalnie.

Zobacz studium przypadków zadowolonych klientów:

W przeciwieństwie do klasycznego shared hostingu usługa EWH nie jest sztucznie limitowana dziesiątkami limitów, które ograniczają funkcjonowanie stron WWW i aplikacji. W przypadku gdy strona coraz szybciej się rozwija lub jej elementy potrzebują do osiągnięcia pełnej wydajności więcej zasobów niż oferujemy w podstawowym zakresie umożliwiamy włączenie Elastycznego Skalowania.

Elastyczne Skalowanie automatycznie zwiększa i zmniejsza zasoby usługi EWH w stosunku do podstawowych, gwarantowanych parametrów. Rozliczenia są wykonywane w cyklach godzinowych. Dzięki zastosowaniu tego modelu zawsze płacisz tyle ile faktycznie wykorzystasz i nie ponosisz kosztów zasobów, które są w trybie “standby” – czyli czekają w rezerwie na potencjalny ruch.

EWH umożliwia rozwinięcie parametrów do poziomu aż 24 GHz procesora (CPU), 64 GB pamięci RAM oraz 1000 GB powierzchni SSD. W przypadku zapotrzebowania na większe zasoby (czytaj przykład zastosowania: Case Study strony konkursu Miss Polonia) wystarczy skontaktować się z naszym supportem, a przygotowane zostanie specjalne środowisko i uruchomiony zostanie specjalny zespół opiekunów projektu.

Rozliczanie zasobów procesora (CPU)

Elastyczne Skalowanie w przypadku użycia procesora jest rozliczane jako średnia wszystkich wykorzystań procesora w ciągu minuty przez konto użytkownika. Dane te zbierane są co sekundę.

Zakładając, że proces wykorzysta maksymalne parametry usługi tj. 24 GHz przez dokładnie jedną sekundę, a następnie przez kolejne 59 sekund wykorzystanie pozostanie na poziomie 0 GHz rozliczenie będzie wskazywać na zużycie 0,4 GHz w ciągu tej minuty. Warto pamiętać, że dzięki temu modelowi wspomniana operacja jest dużo szybsza niż gdyby przez 60 sekund proces korzystał stale z 0,4 GHz mocy CPU.

Rozliczenie pamięci RAM

Za wykorzystanie pamięci RAM odpowiada w głównej mierze ilość interpreterów PHP uruchomionych w danym momencie. Zużycie wzrasta w widoczny sposób w przypadku, gdy interpreter PHP potrzebuje dodatkowych zasobów (np. pobierając do pamięci duży plik albo wynik dużego zapytania z bazy danych) oraz wtedy gdy uruchamiany jest przez serwer www dodatkowy interpreter. Taka sytuacja może wystąpić gdy poprzedni interpreter nie nadąża z obsługą żądań. W większości przypadków włączenia Elastycznego Skalowania zużycie pamięci utrzymuje się na tym samym poziomie, gdy liczba uruchomionych interpreterów się nie zmienia. W sytuacjach zwiększonego ruchu na stronie zapotrzebowanie na zasoby będzie się podwyższało, a usługa ponownie uruchomi na chwilę dodatkowe kopie interpreterów.

Wyczerpanie powierzchni dyskowej SSD

W przypadku osiągnięcia limitów powierzchni dyskowej, która jest wspólna dla plików, baz danych oraz poczty twoje strony będą dalej dostępne, jeżeli nie wymagają wprowadzenia zmian. Nowe dane takie jak nowy wpis na blogu, zdjęcie produktu czy komentarz na stronie nie będzie mógł zostać dodany. W przypadku poczty nadawcy wiadomości mogą otrzymywać informacje zwrotne o niedostarczeniu wiadomości do twojej skrzynki.

Najczęstsze powody zużycia zasobów

Podobnie jak w przypadku użytkowników również boty odwiedzają serwisy zamieszczone w internecie. Taki ruch może skutkować zwiększonym obciążeniem usługi. Ideą działania botów jest jak najszybsze otwieranie kolejnych znalezionych linków, a to może powodować wystąpienie pewnej liczby problemów. Przykładem może być zapętlenie się robota, który natrafił na sytuację, w której wychodząc ze strony “A” przechodzi kilka/kilkanaście podstron i ponownie trafia na stronę “A”. Zazwyczaj roboty umieją sobie poradzić z takimi pętlami, jednak stosunkowo często spotykamy się ze szkodliwą działalnością z ich strony.

Na zużycie zasobów nie wpływa tylko ruch na stronę z zewnątrz ale także wszelkie operacje dokonywane w panelach administracyjnych stron internetowych. Z reguły od strony administracyjnej nie wykorzystują cachowania z konieczności wprowadzania zmian stąd też każdorazowo strona musi zostać wygenerowana przez interpreter PHP. Wykonywanie cyklicznych zadań cron również powoduje obciążenie usługi. Kolejnymi elementami, które w istotny sposób wpływają na zużycie zasobów są dodatkowe wtyczki lub moduły. Każdy dodatek do strony dopisuje swój kod, który musi zostać przetworzony. Kod ten zostaje na stronie nawet pomimo wyłączenia pluginu.

Częstym przypadkiem zwiększenia zasobów jest sytuacja w której kod strony jest niekompletny, brakuje na niej plików czy podstrony nie istnieją i muszą być każdorazowo generowane strony zastępcze. W celu uniknięcia tego typu zachowań należy przede wszystkim dbać o spójność kodu strony, wygenerować statyczną stronę html z przekierowaniem w .htaccess w przypadku zwrócenia przez serwer kodu 404. Więcej informacji na temat przekierowań można znaleźć na : https://pomoc.dhosting.pl/baza-wiedzy/plik-htaccess/

Sposoby na ograniczenie wykorzystania zasobów

Sposobem na częściowe zmniejszenie obciążenia jest korzystanie z funkcji cachowania zawartości strony. Kiedy strona nie korzysta z cache każdorazowo interpreter musi zbudować stronę od nowa co jest znacznie wolniejsze niż korzystanie z raz wygenerowanej zawartości co powoduje wykorzystanie zasobu CPU i RAM. Zalecamy korzystanie z mechanizmu LSCache, który komunikuje się z serwerem webowym LiteSpeed i wbudowaną pamięcią podręczną stron LSWS, aby radykalnie skrócić czas ładowania strony. Dzięki zaawansowanym narzędziom do zarządzania pamięcią podręczną i funkcjom optymalizacji to kompleksowe rozwiązanie do przyspieszania witryn. W przypadku, gdy masz problem z konfiguracją wtyczki LSCache zgłoś się do naszego supportu, aby skorzystać z bezpłatnej pomocy.

Usługa EWH nie ogranicza liczby wraperów PHP, liczby jednoczesnych połączeń do strony czy połączeń do bazy danych jak w przypadku ofert konkurencji. To wszystko w połączeniu z możliwościami Elastycznego Skalowania daje ogromne możliwości.

W ramach korzystania z Elastycznego Web Hostingu rozliczane jest wykorzystanie wyłącznie zasobów stron WWW! Nie są naliczane obciążenia generowane przez warstwę systemową np. zapisywanie logów serwerowych, infrastruktura pocztowa lub inne odwołania systemowe (np. kopie bezpieczeństwa). Jest to o tyle warte odnotowania, że w przypadku np. serwerów VPS wykupione zasoby serwera są pobierane za wszystkie procesy potrzebne do hostowania stron WWW i poczty email (np. system operacyjny, praca serwera WWW i panelu zarządzania).

Rozliczenie dodatkowych zasobów następuje za każdą rozpoczętą godzinę. Opłaty w skali dnia, tygodnia i miesiąca można szybko zweryfikować w Zarządzaniu limitami w dPanel.pl. Jeżeli jesteś zainteresowany/a szczegółowym raportem wystarczy kliknąć przycisk Raporty. Pojawi się szczegółowe zestawienie za jakie parametry i kiedy pobrano środki.

Aktualizacja - 6 marca 2020

Czy ten artykuł był pomocny?

Podobne artykuły