1. Strona główna
 2. Domeny
 3. Ukrycie danych w bazie WHOIS

Ukrycie danych w bazie WHOIS

Informacje o ukrywaniu danych w bazie WHOIS

Wyszukiwarki WHOIS pozwalają dowolnej osobie, po podaniu domeny, o wysłanie zapytania do baz danych DNS, które pozwoli mu poznać abonenta domeny, informacje teleadresowe oraz adresy serwerów nazw domeny.

Ukrywanie danych pozwala wyłączyć wyświetlanie danych abonenta domeny. Dzięki temu można zapewnić ochronę danych kontaktowych lub nawet całych danych abonenta. Możliwość ukrycia danych dla poszczególnych domen zależne są od statusu abonenta (czy jest to firma, czy osoba fizyczna).

Nowość! Ochrona danych w bazie WHOIS dla domen globalnych!

Dzięki nowo wprowadzonej przez dhosting.pl funkcji ochrony danych w bazie WHOIS, możliwe stało się ukrycie danych abonenta domeny nie tylko dla domen PL i EU, ale także dla domen globalnych zarejestrowanych w dhosting.pl. Usługa pozwala abonentowi domeny ukryć swoje dane publikowane w bazie danych WHOIS.

Ochrona danych w bazie WHOIS dla różnych rodzajów domen

Domeny PL

Abonenci domen PL, będący osobami fizycznymi, mogą zlecić ukrycie danych w stopniu całkowitym. Operację taką umożliwia główny rejestr domen PL – NASK. Aktywacja ochrony i jej przedłużenie są bezpłatne.

Podmiotom niebędącym osobami fizycznymi (np. podmiotom gospodarczym, organizacjom, urzędom) posiadającym domeny PL, ochrona danych w bazie WHOIS nie przysługuje i nie ma możliwości ukrycia ich danych.

Domeny EU

Dla domen EU możliwość ukrycia danych jest analogiczna jak w domenie PL. Mechanizm ochrony danych abonenta również jest zaimplementowany na stałe przez główny rejestr. Dla osób fizycznych dane są w całości ukryte (poza adresem e-mail), natomiast dane pozostałych podmiotów (firm, organizacji, urzędów) nie mogą być ukryte. W celu zmiany statusu ukrycia danych domeny EU, należy skontaktować się bezpośrednio z EURID.

Domeny globalne gTLD

Abonenci większości domen najwyższego poziomu (gTLD) niezależnie od swojego statusu prawnego mogą włączyć częściową bądź pełną ochronę danych. Jest to usługa płatna zgodnie z cennikiem na stronie dhosting.pl.

Możliwe ograniczenie dostępności ochrony danych WHOIS

W przypadku niektórych domen włączenie ochrony jest niemożliwe ze względu na ograniczenia prawne. Aby uzyskać informację, czy dla danej domeny możliwa jest aktywacja ochrony, skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta dhosting.pl.

Typy ochrony dla domen globalnych

Typ ochrony:
Brak ochrony
Ochrona częściowa (Privacy)
Ochrona pełna (Proxy)
Nazwa Jan Kowalski, Kowalski Sp. z o.o. Jan Kowalski, Kowalski Sp. z o.o. Domain Trustees UK Limited
Ulica al. Jerozolimskie 98 25 Canada Square, Canary Wharf 25 Canada Square, Canary Wharf
Miasto 00-807 Warszawa E14 5LQ London E14 5LQ London
Kraj PL GB GB
Telefon +48.222920101 +44.2076017474 +44.2076017474
E-mail jan.kowalski@domena.pl registrant@domaintrustees.com registrant@domaintrustees.com

Koszt aktywacji dla domen globalnych

Płatna jest każdorazowa aktywacja ochrony danych WHOIS. Aktywacja włącza ochronę na okres od aktywacji do dnia wygaśnięcia domeny. Jeżeli domena ma okres ważności dłuższy niż rok, to opłata pobierana jest za każdy rozpoczęty rok ważności, np. jeżeli domena ważna jest przez 1,5 roku, to opłata pobrana będzie w wysokości 2 opłat aktywacyjnych.

Przy odnawianiu domeny objętej ochroną danych w bazie WHOIS, wystawiana jest jedna zbiorcza faktura proforma, w którą wliczone będą koszta zarówno domeny jak i ukrycia danych na kolejny rok.

Jeżeli chcesz zrezygnować z ochrony WHOIS bądź zmienić jej typ, należy zrobić to  w dPanelu, podobnie jak aktywację ochrony. Po zmianie typu ochrony lub jej wyłączeniu, zbiorcza faktura proforma za odnowienie domeny i ochronę zostanie usunięta, a wystawiona zostanie nowa faktura proforma na odpowiednią kwotę.

Ochrony danych WHOIS w dPanelu

Aktywacja

W celu aktywacji ochrony danych w bazie WHOIS należy:

 1. Zalogować się do dpanel.pl
 2. Przechodzimy do menu Domeny
 3. Klikamy na nazwę domeny, dla której chcemy włączyć ochronę
 4. Wybieramy Zarejestrowana dla. Po kliknięciu, powinno rozwinąć się menu z informacjami o abonencie domeny.
 5. Wybieramy Zmień status ochrony WHOIS.
 6. W kolejnym oknie wybieramy rodzaj ochrony, akceptujemy regulamin i zapisujemy zmiany.

Po zatwierdzeniu aktywacji ochrony danych w bazie WHOIS w dPanelu generowane jest zamówienie na usługę. Sprawdzane jest, czy usługa jest płatna, a jeśli tak, to wystawiana jest faktura proforma, po której opłaceniu usługa zostanie zrealizowana.

Po opłaceniu faktury (lub niezwłocznie po zamówieniu, gdy usługa jest bezpłatna) do rejestru domen, wysyłane jest zlecenie ukrycia danych:

 • Dla domen PL – status ochrony odświeżony będzie w ciągu ok. 15 minut od otrzymania przez Ciebie notyfikacji o aktywacji usługi.
 • Dla domen globalnych – status ochrony odświeżony będzie po maksymalnie 48 godzinach od otrzymania przez Ciebie notyfikacji o aktywacji usługi.

O aktywacji usługi dostaniesz powiadomienie poprzez e-mail i notyfikację Push.

Aktywacja ochrony danych w bazie WHOIS nie jest możliwa, gdy domena jest w trakcie odnawiania!

Deaktywacja

Aby wykonać deaktywację ochrony należy wykonać podobne kroki, co w przypadku aktywacji, jednak w oknie wyboru typu ochrony należy wybrać Brak i zatwierdzić zlecenie.

Transfer domen objętych ochroną

Dla domen PL i EU nie występują ograniczenia transferu. Transferować można domeny, dla których dane są ukryte.

Dla domen globalnych, zarówno przy przenoszeniu domeny do dhosting.pl, jak i jej migracji do innego dostawcy, należy uprzednio wyłączyć ochronę danych w bazie WHOIS. W przeciwnym razie nastąpi automatyczne odrzucenie zlecenia transferu.

Zarządzaj swoim kontem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Aplikację dhosting.pl instalujesz dokładnie w taki sam sposób, jak wszystkie inne aplikacje mobilne, których używasz. Aby ją zainstalować, znajdź dhosting.pl w:

 • Google Play, jeśli używasz Android'a
 • App Store, jeśli używasz iOS'a
 • Windows Phone Store, jeśli używasz Windows Phone
 następnie postępuj zgodnie z instrukcją instalacji.

Google Play Apple Store Windows Store
Aktualizacja - 6 listopada 2018

Czy ten artykuł był pomocny?

Podobne artykuły